Пудченко Сергій, 

вчитель фізики СШ 304 м. Києва

"ЛАБОРАТОРНІ І ДЕМОНСТРАЦІЙНІ ПРИЛАДИ З ПІДРУЧНИХ МАТЕРІАЛІВ"

        Ще з початку минулого сторіччя викладачі фізики прийняли резолюцію: «Фізику в середній школі слід викладати як природознавчу дисципліну». Невід’ємною частиною викладання фізики має бути класний експеримент учителя і власні спроби дослідження фізичних явищ учнів підчас лабораторних занять. Тільки експеримент сприяє розвиткові в учнів дослідницьких навичок, спостереження фізичних явища, встановлення якісних і кількісних зв'язків між ними, тільки експеримент допомагає учням розуміти фізичний зміст формул. Експеримент завжди зацікавлює учнів і спонукає їх до самостійного експериментування. Тому досліди треба виконувати за допомогою простих приладів і установок, усуваючи появи в учнів думки, що фізичні явища можна дослідити лише виключно складним спеціальним устаткуванням, за можливістю використовуючи предмети, які є під руками.

     Саморобні прилади мають більше і глибше значення. Великі вчені починаючи з видатного експериментатора Майкла Фарадея, популяризатора досягнень науки серед юнацтва, використовували прилади виготовлені власними руками. Саморобні прилади, дбайливо виготовлені, відрізняється від промислових, своєю простотою. При виготовлені саморобних приладів набуваються навички користування найпростішими інструментами. Саморобний прилад, який діє бездоганно, завжди дає учню велике задоволення і спонукає його до подальшої творчої роботи.

       Викладаючи фізику, астрономію, математику в різних школах Київської області та міста Києва, заохочував учнів і студентів УДУ імені Михайла Драгоманова, виготовляти саморобні прилади з підручних матеріалів, демонструвати їх на уроках в школі та заходах з популяризації науки, «Наукових пікніках» в парку імені Тараса Шевченка, «Цікава науку –Science is fun» в УДУ імені Михайла Драгоманова. Заохочував учнів старших класів проводити заняття з учнями молодших 1-4 класів, пояснюючи фізичні явища за допомогою саморобних приладів, готувати стінні газети присвячених видатним подіям з астрономії, фізики, математики. Готовити короткі відео ролики проведених фізичних експериментів в домашніх умовах, які розмішував на власному ютюб каналі з публічним доступом (https://www.youtube.com/@sergiypudchenko2239/videos). Заохочував студентів, УДУ імені Михайла Драгоманова, проводити заняття в «Лабораторії інтелектуального розвитку» у формі гуртків з учнями 5-9 класів м. Києва та області з астрономії, фізики, математики. У 2022-2023 н.р. заохотив учнів приймати участь в МАН, Тюріна Єлизавета Михайлівна, учениця 9 класу підготувала роботу «ГЕНЕРАТОРИ ЕЛЕКТРИЧНОГО СТРУМУ З ПІДРУЧНИХ МАТЕРІАЛІВ», Антонова Софія Андріївна учениця 9 класу підготувала роботу «ОПТИЧНІ ІЛЮЗІЇ».